Pierwsza klasa

Oferta uczestnictwa w pierwszej klasie sportowo-tenisowej w SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13 w POZNANIU, we współpracy z klubem AZS Poznań, sekcją tenisową.

Cel: Program zakłada stworzenie klasy sportowej tenisowo(koedukacyjna)-piłkarskiej(dziewcząt) szkoły podstawowej. Założeniem projektu jest umożliwienie uczniom połączenia szkoły z profesjonalnym uprawianiem sportu.

O szkole: Szkoła Podstawowa nr 13 istnieje od października 1958 roku i od początku swojej działalności funkcjonuje jako szkoła sportowa. Od 1973 roku otrzymuje statut SPORTOWY o profilu łyżwiarstwo i lekkoatletyka, a od 1982 roku rozpoczęło się szkolenie młodych piłkarzy pod patronatem KKS LECH. 35% uczniów w roku szkolnym 2014/15 otrzymało świadectwo z wyróżnieniem. Wyniki sprawdzianu kl. 6 w roku szkolnym 2014/15: Część I Humanistyczno-Przyrodnicza – 64 % Część II Język Obcy – 79%. Siedem lat z rzędu reprezentacja szkoły zdobywała mistrzostwa Poznania w Pucharze 5-Milionów.

O sekcji: Sekcja tenisowa AZS Poznań istnieje od 1921 roku. W tym samym roku, po zakończeniu wojny z Rosją, powstał w Poznaniu Polski Związek Lawn Tenisowy i odbyły się pierwsze mistrzostwa kraju. Pierwszym Mistrzem Polski w tenisie, został zawodnik AZS Poznań Edward Kleinadel. W latach dwudziestych jednym z czołowych zawodników polskich był tenisista AZS Poznań Przemysław Warmiński. Wkrótce dołączył do niego kolejny zawodnik tego klubu Ignacy Tłoczyński. Już wkrótce to właśnie Tłoczyński stał się prawdziwą gwiazdą. Pięciokrotnie zdobywał tytuły Mistrza Polski, był wielokrotnym reprezentantem kraju w Pucharze Davisa. W roku 1939 sklasyfikowany został na 5 miejscu listy europejskiej.

W powojennej historii polskiego tenisa najjaśniej świeciła gwiazda Wojciecha Fibaka, który wychował się na kortach AZS Poznań. Wśród wielu jego sukcesów warto przypomnieć dwa tytuły Mistrza Świata w deblu, zwycięstwo w deblu w turnieju Australian Open oraz wiele ćwierćfinałów w turniejach wielkoszlemowych. Co roku rozgrywany jest na kortach poznańskiego AZS Grand Prix Wojciecha Fibaka.

Nasze barwy obecnie reprezentuje najlepsza Polska tenisistka Magda Linette.

Obecnie sekcja tenisowa AZS Poznań dominuje na polskich kortach. W klasyfikacji Współzawodnictwa Dzieci i Młodzieży Ministerstwa Sportu kolejny raz zajmuje I miejsce pośród ponad 100 sklasyfikowanych klubów.

Tenisiści AZS Poznań co roku w Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych zdobywają kilkadziesiąt medali, w tym kilkanaście złotych. Nasi reprezentanci odnoszą również liczne sukcesy na arenach międzynarodowych, a szczegółowy wykaz wszystkich osiągnięć naszych wychowanków można zobaczyć na stronie azstenis.pl.

Współpraca szkoły z klubem: Od wielu lat współpracujemy ze Szkołą Podstawową nr 13. Początkowo współpraca opierała się na „elastycznym” podejściu do uczących się tam tenisistów (np. Dawid Taczała – czołowy zawodnik Europy do lat 14) i polegała m.in. na zagwarantowaniu indywidualnego podejścia do ucznia w przypadku nieobecności w szkole. Od 2015 prowadzimy raz w tygodniu zajęcia dla chętnych dzieci w klasach I-IV – szkoła układa tak plan, by dzieci od razu po lekcjach mogły mieć zajęcia tenisowe, a nasi trenerzy przyprowadzają dzieci na korty i odprowadzają do szkoły/świetlicy. Od 2018 roku prowadzimy zajęcia tenisowe na terenie szkoły z zerówką. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców, chcemy zaproponować system szkolenia tenisowego zintegrowanego z edukacją szkolną.

Logistyka: Bliskość szkoły z klubem jest niebywałym atutem projektu. Uczniowie w ciągu dnia przemieszczają się pod opieką trenerów. Dodatkowym atutem jest możliwość odebrania dziecka z terenu klubu.

Adres szkoły: Al. Niepodległości 32, 61-714 Poznań
Adres klubu: Ul. Zygmunta Noskowskiego 25, 61-705 Poznań

Wyżywienie: Szkoła gwarantuje wyżywienie w ramach stołówki, godziny posiłków będą dostosowane do planu zajęć. Dodatkową możliwość wyżywienia uczniowie będą mieli w kawiarni klubowej.

Ramowy plan lekcji*:

poniedziałek wtorek środa czwartek piątek
08:00 – 08:45 zajęcia szkolne programowe zajęcia szkolne programowe zajęcia szkolne programowe zajęcia szkolne programowe zajęcia szkolne programowe
08:50 – 09:35
09:40 – 10:25
10:30 – 11:15 zajęcia ogólnorozwojowe zajęcia ogólnorozwojowe
11:20 – 12:15
12:15 – 12:45 przerwa obiadowa
12:45 – 13:30 tenis zajęcia szkolne programowe tenis zajęcia szkolne programowe tenis
13:35 – 14:30

*Przykładowy plan zajęć lekcyjnych połączony z zajęciami sportowymi, godziny oraz rozkład zajęć mogą ulec zmianie

Regulamin rekrutacji:

  • 24 marca, godz.17.00 – zebranie informacyjne dla rodziców kandydatów.
  • 6-21 kwietnia – złożenie wniosku.
  • 18 kwietnia (sobota), godz. 10.00, AZS Poznań, ul. Pułaskiego 30 – testy sprawnościowe przeprowadzone zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Tenisowego.

Opłata za dodatkowe zajęcia sportowe: Specjalistyczne zajęcia sportowe obejmują 6 godzin lekcyjnych tenisa i 4 godziny lekcyjne zajęć ogólnorozwojowych. Opłata za zajęcia tenisowe wynosi 250 zł miesięcznie.

Kontakt: