O Akademii

Sekcja tenisowa AZS Poznań istnieje od 1921 roku. W tym samym roku, po zakończeniu wojny z Rosją powstał w Poznaniu Polski Związek Lawn Tenisowy i odbyły się pierwsze mistrzostwa kraju. Pierwszym Mistrzem Polski w tenisie został zawodnik AZS-u Poznań Edward Kleinadel. W latach dwudziestych jednym z czołowych zawodników polskich był tenisista AZS Poznań Przemysław Warmiński. Wkrótce dołączył do niego kolejny zawodnik tego klubu Ignacy Tłoczyński. Już wkrótce to właśnie Ignacy Tłoczyński stał się prawdziwą gwiazdą. Pięciokrotnie zdobywał tytuły Mistrza Polski, był wielokrotnym reprezentantem kraju w Pucharze Davisa. W roku 1939 sklasyfikowany został na 5 miejscu listy europejskiej.

W powojennej historii polskiego tenisa najjaśniej świeciła gwiazda Wojciecha Fibaka, który wychował się na kortach AZS Poznań. Wśród wielu jego sukcesów warto przypomnieć dwa tytuły Mistrza Świata w deblu, zwycięstwo w deblu w turnieju Australian Open, wiele ćwierćfinałów w turniejach wielkoszlemowych itd. Co roku rozgrywane jest na kortach poznańskiego AZSu Grand Prix Wojciecha Fibaka.

 
Obecnie sekcja tenisowa AZS Poznań dominuje na polskich kortach. W klasyfikacji generalnej PZT, kolejny  rok z rzędu zajęła pierwsze miejsce:

Sklasyfikowanych jest około 100 klubów. Przygniatającą przewagę nad innymi klubami AZS Poznań osiągnął we współzawodnictwie dzieci i młodzieży (klasyfikacja MENIS-u) przekraczając kolejny rok z rzędu 300 punktów.

 
Tenisiści AZS Poznań co roku w Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych zdobywają około 50 medali, w tym kilkanaście złotych. Nasi reprezentanci odnoszą również liczne sukcesy na arenach międzynarodowych a szczegółowy wykaz wszystkich osiągnięć naszych wychowanków można zobaczyć w naszej sekcji AKADEMIA -> OSIĄGNIĘCIA.
 
Obecnie w sekcji tenisowej Akademickiego Związku Sportowego w Poznaniu szkoli się około 300 tenisistów we wszystkich kategoriach wiekowych, od 5-6latków poprzez krasnali, skrzatów, młodzików, kadetów i juniorów na seniorach kończąc. Na listach PZT sklasyfikowanych jest około 100 zawodników posiadających licencje PZT.  Do rozgrywek drużynowych wystawiamy drużyny we wszystkich kategoriach wiekowych – od krasnali począwszy (dwie drużyny zakwalifikowały się do finału centralnego TALENTIADY a pierwsza drużyna kolejny ra zwyciężyła) a na seniorach kończąc.

Na te sukcesy zawodnicy pracują pod okiem jedenastu licencjonowanych trenerów, w większości byłych zawodników naszego klubu.

Na naszych kortach co roku odbywa się kilkadziesiąt turniejów w różnych kategoriach wiekowych i różnej rangi. Do najważniejszych należy zaliczyć Grand Prix Wojtka Fibaka, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski,  oraz rozgrywane od 2000 roku Międzynarodowe Mistrzostwa Wielkopolski – zawodowy turniej rangi Futures 15tys. $. Organizujemy również finały Drużynowych Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Leave a Comment